Aby móc w pełni bezpiecznie korzystać z hydraulicznej łuparki do drewna, należy najpierw poznać kilka zasad jej eksploatacji. Pomimo, że urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, często bez właściwego przygotowania się do pracy z nią można zrobić sobie nie małą krzywdę. Jak zatem użytkować łuparkę tak, aby było to dla nas bezpieczne? Na początku poznajmy najpierw mechanizm łuparki, dzięki któremu lepiej poznamy specyfikę urządzenia.

Jak działa łuparka do drewna?

Łuparka do drewna

posiada specjalny tłok, którego zadaniem jest napieranie na kawał drewna na zaostrzony stalowy klin. Podczas napierania z siłą kilku ton umieszczone we wnętrzu narzędzia łamią się na mniejsze kawałki. Ciśnienie płynu hydraulicznego jest natomiast wytwarzane przez pompę, która zaś napędzana jest przez silnik elektryczny. Łuparka hydrauliczna jest zasilana do prądu, dlatego należy poprowadzić przewód tak, aby było to dla nas jak najbardziej wygodne w czasie pracy.

Zasady BHP

Przed rozpoczęciem pracy z łuparką należy wyposażyć się w specjalne rękawice ochronne oraz okulary. Podczas miażdzenia drewna, do oka niespodziewanie może wpaść nam drobna drzazga, która może przyczynić się do poważnych wypadków.łuparka do drewna Poza tym mile widziane jest specjalne ubranie ogrodowe, które zabezpieczy strój użytkownika oraz pełne obuwie. Z racji tego, że łuparka do drewna jest zasilana energią elektryczną, należy poprowadzić przewód tak, aby nie kolidował z innymi częściami ruchomymi łuparki.

Uruchomienie łuparki

Urządzenie do cięcia drewna jest uruchamiane za pomocą przycisku włączającego silnik oraz dźwigni zaworu płynu hydraulicznego. Oba te elementy muszą zostać uruchomiane, w innym przypadku łuparka nie rozpocznie swojej pracy. Aby w końcu przejść do praktycznych czynności, należy umieścić kawałek drewna na specjalnych prowadnicach i następnie włączyć oba wspomniane włączniki. Po włączeniu urządzenia, te zaczyna dociskanie drewna do ostrego klina. Sprzęt powinien w 5 sekund rozprawić się z kawałkiem drewna, jeśli natomiast to się nie wydarzyło, wyłączamy łuparkę, a jeszcze nie rozbity kawał obracamy i umieszczamy na prowadnicach o 90 stopni. Po rozłupaniu leśnego materiału pozwalamy, aby tłok powrócił na miejsce wyjściowe i dopiero później możemy rozpocząć ponowny cykl pracy.

Koniec pracy z łuparką

Po zakończeniu ciecia drewna należy odłączyć sprzęt od prądu, zamknąć zawór odpowietrzający oraz oczyścić łuparkę od wiór. Dzięki łuparce jesteśmy wstanie zaoszczędzić sporo czasu, jak i zdrowia, jednocześnie zapominając o tradycyjnym urządzeniu jakim jest siekiera.