Narzędzia elektryczne, spalinowe i pneumatyczne znacznie ułatwiają nam różne prace. Możemy je stosować w domu czy w garażu, w warsztacie samochodowym, na budowie, na działce, w gospodarstwie rolnym i tak dalej. Dziś sprawdzimy w jaki sposób powinno się serwisować maszyny firmy Makita, by nie ulegały awariom i służyły nam jak najdłużej.

Wymiana szczotek

serwis MakitaW przypadku urządzeń elektrycznych Makity, takich jak szlifierki kątowe, wiertarki, wkrętaki i tym podobne, bardzo ważne jest by regularnie kontrolować stan szczotek. Mają one za zadanie przenosić prąd elektryczny na ruchome, wirujące elementy silnika, zasilając komutator i uzwojenia. Niestety w czasie pracy następuje ich ścieranie, przez co po latach intensywnego wykorzystywania maszyny mogą zostać mocno zużyte. Nowe szczotki, wraz ze uchwytem zwanym szczotko-trzymaczem, wymieni nam każdy serwis Makita. Pamiętajmy tylko, by nie czekać do ostatniej chwili, aż urządzenie przestanie działać, z powodu całkowitego wytarcia się materiału węglowego szczotek. Może wtedy dojść do uszkodzenia powierzchni komutatora i trzeba będzie wymienić cały silnik elektryczny, a to będzie już oznaczało niemałe koszty. W przypadku samej wymiany szczotek, zapłacimy kilkanaście, góra kilkadziesiąt złotych. Możemy też nowe szczotki zakupić i wymienić samodzielnie.

Serwisowanie łożysk

Każda maszyna z elementami ruchomymi posiada łożyska. Ich działanie opiera się na zapewnieniu najmniejszego możliwego oporu tocznego, przy jednoczesnej wytrzymałości na mniejsze lub większe obciążenia boczne - zależnie od tego czy jest to wiertarka, szlifierka kątowa, bądź jeszcze inne urządzenie. Łożyska zużywają się w czasie pracy, podobnie jak wspomniane wcześniej szczotki. Zazwyczaj w markach z lepszej półki, a właśnie taką jest Makita, potrafią wytrzymać nawet kilka lat intensywnej pracy. Przychodzi jednak moment, gdy należy je wymienić. Jeśli zauważymy, że maszyna traci siłę, coś zgrzyta lub szumi w środku, to powinniśmy jak najszybciej odwiedzić serwis Makita i zlecić sprawdzenie naszego urządzenia. Doprowadzenie łożysk do stanu całkowitej agonii spowoduje bowiem uszkodzenie i wyślizganie bieżni, przez co naprawa nie będzie już możliwa.

Jak mogliśmy się przekonać, regularne serwisowanie narzędzi sprawi, że będą one służyły nam przez bardzo długie lata. Najgorsze co możemy zrobić, to całkowicie odpuścić sobie przeprowadzanie napraw i przeglądów, ponieważ wtedy może dojść do przedwczesnych awarii, po których maszyny nie będzie dało się już postawić na nogi.