Instrument perkusyjny jest jednym z bardziej charakterystycznych sprzętów muzycznych. By odpowiednio na nim grać, należy poświęcić wiele lat praktyk. Jest to cały zestaw mniejszych elementów, gdzie każdy z nich wydaje inny dźwięk i każdy wymaga innego traktowania. Perkusja posiadać może różne znaczenia, wszystko zależy od rodzaju muzyki, jaki gramy. Tworząc muzykę poważną, instrumenty perkusyjne używane są wymiennie lub pojedynczo. Natomiast w muzyce rockowej lub jazzowej, wykorzystuje się stały repertuar instrumentów. W zestaw perkusyjny wchodzi wiele elementów. Oto ich opis.   perkusja

Bęben wielki

Każda perkusja posiadać musi ten bęben. Jest to pierwszy z ośmiu podstawowych elementów. Jest to największy bęben z całego zestawu. Gra się na nim wykorzystując pojedynczy pedał lub podwójny, który nazywany jest dwutaktem. Najbardziej popularny jest model posiadający dwadzieścia dwa cale.

Werbel

Czyli bęben mały, który służy do wygrywania rytmu. Ten element perkusji posiada zamontowana sprężynę, dzięki której słyszymy tak charakterystyczny dźwięk. Standardowy rozmiar to czternaście lub dziewięć cali. Jest on strojony za pomocą śrub, których ilość uzależniona jest od rodzaju werbla, nie jest ona stała do wszystkich rodzajów.

Kocioł

Perkusja

składa się również na kocioł lub inaczej floor tom. Jest to kolejny duży bęben, który stoi na ziemi. Może być też podwieszony na ramie perkusyjnej, często uważa się, że jest osobnym instrumentem. Jego rozmiar to osiemnaście lub szesnaście cali. Kolejnym elementem są Półkotły, które różnią się od zwykłych kotłów wielkością. Ich liczba może być dowolna, to zależy od perkusisty. Gdy są one odpowiednio nastrojone, to wydają nieco inne dźwięki.

Hit-hat

Są to talerze, bez których nie byłoby perkusji. Te dwa stykające się równolegle talerze mogą posiadać różne grubości. Montuje się je na jednym statywie. Mogą one być obsługiwane ręcznie lub też dzięki pedałowi. One również służą do wybijania rytmu.

Ride

Jest to jeden talerz, który wydaje bardzo wysoki dźwięk. Jest on najgłośniejszym talerzem, który wchodzi w skład perkusji. Na górnej jego części występuje tzw. kopułka. Talerze te występować mogą z wyraźnymi nitami, które umieszczone są na powierzchni.

Cash

To ostatni z instrumentów składających się na perkusję. Jest to talerz, który może posiadać grubość od dwunastu do dwudziestu jeden cali. Element ten podkreśla rytm w granym utworze. Podbija on brzmienie bębna basowego lub też werbla. Cieńsze talerze wydają wyższe dźwięki, natomiast grubsze, niższe.