Spawanie to jedna z podstawowych technik łączenia ze sobą elementów metalowych, znajdująca szerokie zastosowania w wielu branżach przemysłu, między innymi w branży lotniczej, motoryzacyjnej, stoczniowej czy kolejowej. Dzięki spawaniu wykonanie ściśle określonych konstrukcji metalowych staje się tańsze i szybsze, co pozwala obniżyć koszty produkcji przy zachowaniu wysokiej jakości produktów. By mieć pewność, że spawy zostały wykonane w odpowiedni sposób i zagwarantują określoną wytrzymałość konstrukcyjną, konieczne jest jednak przeprowadzenie specjalistycznych badań pomiarowych.

Techniki badania jakości spawów

Jedną z popularnych technik wykorzystywanych do weryfikowania jakości wykonania spawów są badania ultradźwiękowe zaliczane do kategorii badań objętościowych, nieniszczących. Co to oznacza? Chodzi o to, że podczas badania nie dochodzi do uszkodzenia struktury spawu i badanego materiału. Badania ultradźwiękowe nie mają zatem negatywnego wpływu na wytrzymałość konstrukcyjną badanego elementu, dają jednak możliwość zajrzenia w głąb materiału i wykrycia ewentualnych nieciągłości oraz innych wad konstrukcyjnych będących pochodną niewłaściwie wykonanej pracy – błędów w spawaniu. Do grupy badań nieniszczących, prócz wspomnianych badań ultradźwiękowych, zalicza się również badania radiograficzne, magnetyczno-proszkowe czy klasyczne badania wizualne. Warto pamiętać, że prócz badań nieniszczących, wciąż popularnym sposobem na zweryfikowanie jakości wykonanych spawów są badania niszczące, do których zalicza się wszelkie próby wytrzymałościowe, na przykład badania twardości, udarności, statycznego rozciągania i wiele innych.

badania ultradźwiękoweZalety badań nieniszczących tj. badania ultradźwiękowe

Podstawową zaletą tego typu badań jest ich neutralny wpływ na badany materiał. Podczas badania ultradźwiękowego nie dochodzi do zniszczenia czy uszkodzenia badanego elementu konstrukcyjnego, w związku z czym wykorzystuje się je m.in. do kontrolnego sprawdzania stanu technicznego już istniejących konstrukcji metalowych spawanych. Kolejną zaletą tego typu badań jest ich wysoka wartość diagnostyczna, ponieważ istnieje możliwość szybkiego i dokładnego sprawdzenia stanu technicznego obiektów/przedmiotów dużej wielkości. Tego typu badania dają również możliwość sprawdzania konstrukcji wykonanych z wielu różnych typów metali, zarówno konstrukcji ze stali, jak i z aluminium, miedzi, magnezu, ołowiu i wielu innych. To wpływa na zwiększenia zakresu stosowania tego typu badań, a także na obniżenie kosztów związanych z diagnostyką i konserwacją kilku- kilkunasto- lub kilkudziesięcioletnich konstrukcji. Badania ultradźwiękowe wykonuje m.in. laboratorium badań materiałów de-tech.pl. Więcej szczegółów znajdziecie na stronie: http://de-tech.pl/badania-ultradzwiekowe/.