Kosztem prowadzenia działalności można określić między innymi eksploatację samochodu do celów firmowych, obejmujących dojazd do miejsca wykonywanej działalności w kraju lub za granicą. Samochód, który służy do przemieszczania się w celu realizacji obowiązków służbowych, jest niezbędnym elementem prowadzenia działalności. Jeżeli firma posiada wielu pracowników, którzy muszą korzystać z samochodów służbowych lub przychody nie są aż tak wysokie, aby opłacalne było kupno samochodu, często korzysta się z rozwiązania w postaci leasingu lub wynajmu samochodu na poczet firmy. O ile przy umowie leasingowej wymagany jest wkład własny, o tyle przy zawarciu umowy najmu samochodu, wkład nie jest wymagany. Jak kształtują się koszty w przypadku leasingu i wynajmu samochodu? Która opcja jest korzystniejsza?

Leasing na dłuższą metę, najem na próbę?

Dokonując wpłaty własnej przy zawarciu umowy leasingowej, samochód staje się dobrem, używanym przez pracownika, jednak formalnie należącym do banku. Użytkownik ma prawo otrzymania na własność samochodu po spłacie zobowiązania kredytowego, które pokrywa w comiesięcznych ratach, aby wraz z kwotą wkładu własnego osiągnąć kwotę wartości pojazdu. Jest możliwa opcja wpłaty większej należności pod koniec obowiązywania umowy. Leasing jest perspektywiczny, jeżeli firma chce stać się formalnym właścicielem pojazdu. Najem natomiast to rozwiązanie przede wszystkim prostsze. Comiesięczne raty nie gwarantują możliwości wykupu samochodu po zakończeniu trwania umowy. Jednocześnie jest to znakomita możliwość sprawdzenia, czy można sobie pozwolić na comiesięczną ratę. Jeśli coś pójdzie nie tak, jak zakładało się, nie traci się wkładu finansowego.

Wynajem pojazdu dobrym rozwiązaniem

Koszty prowadzenia działalności gospodarczej to codzienność. Użytkowanie pojazdu na potrzeby firmy również jest niezbędne, warto więc skorzystać z nowoczesnego rozwiązania w postaci możliwości najmu pojazdu służbowego. Do wyboru jest najem w firmach, specjalizujących się w długotrwałym najmie samochodów, lub bezpośrednio w salonach samochodowych, które działając we współpracy z bankami oferują klientom korzystne warunki. Długookresowy najem pojazdu jest dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nie posiada się środków finansowych, które mogłyby stanowić wkład przy umowie leasingowej. Wynajmując samochód, automatycznie korzysta się z rozbudowanego pakietu AC, gwarantującego komfort w przypadku nieprzewidzianych sytuacji. Dla wygody użytkownika dostosowuje się program serwisowy samochodu. Ubezpieczenie oraz przeglądy nie stanowią dodatkowego kosztu, finanse przeznaczane na ratę najmu mogą różnić się od wybranej marki i modelu pojazdu. Im samochód mniejszy i gorzej wyposażony, tym rata niższa.